תשלום אובדן כושר השתכרות לעקרת בית

השופט מוחמד עלי מבית המשפט בקריות, קובע בפסק דינו מחודש פברואר 2018 (ת.א. 51577-09-14 פלונית נ' דראושה ואח'), כי גם עקרת בית אשר לא עבדה שנים רבות, זכאית לתשלום בגין רכיב של אובדן כושר השתכרות לעתיד, ולו מפאת הפוטנציאל ההשתכרות הקיים וללא קשר למצבה התעסוקתי העכשווי.

התובעת הינה עקרת בית  ילידת 1970, אשר נפגעה בתאונת דרכים ונותרה עם נכות לצמיתות בשיעור 44% בתחום האורתופדי ובתחום הנפשי גם יחד.

על אף הנכות המשמעותית, טענה חברת הביטוח "הכשרה" כי לנכותה של התובעת אין כל משמעות תפקודית הפוגעת בפוטנציאל ההשתכרות של התובעת, מאחר שמדובר בעקרת בית אשר שנים רבות טרם התאונה לא עבדה והשתכרה למחייתה. עוד הוסיפה חברת הביטוח כי בגילה גם אין כל סיכוי שתצא לעבודה, גם אילו לא הייתה נפגעת בתאונה.  

לפיכך טענה חברת הביטוח כי יש להקטין באופן משמעותי את סכום הפיצויים שמגיע לתובעת.

השופט דחה את טענת חברת הביטוח במישור העקרוני, אולם קיבל חלקית את הטענה כי על הפיצוי להיות נמוך יחסית ובהתחשב בסיכויי יציאתה לעבודה ואופייה.

קובע השופט כי ההחלטה להשתלב בעבודה תלויה במספר גורמים ולעיתים הם פרי שינוי של אילוצים אישיים, שינויים במצב המשפחתי והכלכלי, ומכאן כי אין להתחשב רק בעובדה ובטענה היבשה ולפיה  התובעת לא עבדה במשך 16 שנים טרם התאונה.

בית המשפט מסביר וקובע כי נכון שההסתברות שהתובעת תצא לעבודה נמוך, ונכון כי  אמנם זו לא למדה מקצוע והיא נעדרת הכשרה מקצועית. אך עובדה כי בעברה הועסקה ובעבודות כפיים, קרי הפוטנציאל קיים.  עוד ציין כי מנגד לעובדות אלה יש השלכה על גובה הפיצוי שיקבע, אשר יעמוד לכל היותר על שכר מינימום.

סופו של פסק הדין בקביעה כי על חברת הביטוח לשלם 592,888  ₪  בתוספת שכ"ט עו"ד, מע"מ והוצאות בסכום כולל של 91,000 ₪. השופט העריך כי מתוך הפיצוי הכולל 100,000 ₪ הם בגין ראש נזק של פגיעה בפוטנציאל ההשתכרות .

משרד עורכי הדין תאונות דרכים אסף פן מספקים שירות באיזור המרכז ובית שמש. פנו עוד היום לפגישת ייעוץ חינם.

מוזמנים לקרוא גם על פיצויים לאחר תאונת דרכים | תביעה תאונות דרכים

לקריאת פסק הדין לחץ כאן

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
סגירת תפריט
Call Now Button